با ما تماس بگیرید کاشت مو - کلینیک همسا

کاشت مو همسا
کاشت مو همسا
کاشت مو همسا

برای دیدن نمونه کار های بیشتر اینجا کلیک کنید

کاشت مو

کاشت موی سر از جراحی های زیبایی مهم محبوب در بین افراد می باشد. بسیاری از افراد به دلایل موروثی یا بالارفتن سن دچار ریزش مو می شوند که موجب کاهش اعتماد به نفس آنها می شود. کاشت موی سر که یکی از جراحی های پرطرفدار در دنیاست. برای این دسته از افراد بسیار مناسب است و باعث بازگشت موهای از دست رفته آنها می شود.کاشت مو به معنی جابه جایی فولیکول های مو از قسمت پرتراکم به نواحی کم تراکم است.

کاشت موی سر از جمله اعمال زیبایی مهم و پرطرفداردر بین عموم مردم می باشد. بسیاری از افراد به دلایل موروثی یا بالارفتن سن دچار ریزش مو می شوند که موجب کاهش اعتماد به نفس آنها می شود. کاشت موی سر که یکی از جراحی های پرطرفدار در دنیاست برای این دسته از افراد بسیار مناسب است و باعث بازگشت موهای از دست رفته آنها می شود.کاشت مو به معنی جا به جایی فولیکول های مو از قسمت پرتراکم به نواحی کم تراکم است.

کاشت موی سر برای افرادی که دچار ریزش مو شده اند مانند معجزه است و باعث رشد مجدد موها می شود. اگر شما نیز دچار ریزش مو و طاسی شده اید، می توانید با مراجعه به متخصصان پوست و مو و افراد باتجربه در این زمینه، کاشت مو انجام دهید. می دانیم که کسانی که عمل کاشت موی سر را بنابر دلایل ارثی و ریزش مو انجام می دهند، در بسیاری مواقع تمایل به انجام اعمال زیبایی مرتبط مانند کاشت ابرو نیز خواهند داشت. کاشت موی سر با روش های مختلفی انجام می شود و پزشک معالح شما با توجه به سن شما و عواملی که در این زمینه مهم هستند، یکی از روش ها را برای شما استفاده کند.برای آشنایی با کاشت مو و روش های انجام آن، با این مقاله همراه شوید.

کاشت موی سر چیست؟

کاشت موی سر یک نوع عمل جراحی است که طی این عمل ریشه های مو از یک قسمت بدن که در مقابل ریزش ارثی مقاوم است، به قسمتی که موها درحال ریزش هستند، پیوند زده می شود. این روش یکی از موثرترین روش های ترمیم و بازیابی موهای از دست رفته است که در آن موی طبیعی به قسمت در حال ریزش پیوند زده می شود. در یک پیاز مو 1 الی 4 تار مو قابل رشد است. البته امروزه روش های جدیدی استفاده می شود که در آن پیاز مو بدون هیچ تغییر و دستکاری انتقال پیا می کند. کاشت مو برای قسمت هایی از بدن مانند سر، ریش، ابرو، مژه، ناحیه تناسلی، سینه و قسمت هایی که دچار اسکار هستند، قابل انجام است. فولیکول های کاشته شده در قسمت در حال ریزش، تا آخر عمر شخص باقی می ماند.

در یک جلسه کاشت موی سر که معمولا یک روز طول می کشد، 1500 تا 3000 گرافت مو پیوند زده می شود. عمل جراحی کاشت مو به صورت سرپایی انجام می شود و در نواحی که قرار است مو پیوند زده شود، بی حسی تزریق می شود و بیمار هیچگونه دردی را در حین عمل حس نمی کند. فقط ممکن است پس از عمل کمی احساس درد نماید که طبیعی است. پس از عمل نیازی به استراحت نیست و فرد می تواند فردای روز عمل کارهایش را انجام دهد. معمولا بین سه تا پنج ماه پس از عمل، موهای کاشته شده رشد می کنند. درصد موفقیت عمل کاشت مو، 98 درصد است که البته به میزان مهارت جراح نیز بستگی دارد.

بررسی علل ریزش مو قبل از عمل کاشت موی سر

قبل از اقدام به جراحی کاشت موی سر، باید علل ریزش مو بررسی شود تا بتوان تصمیمم درستی در مورد انجام یا عدم انجام جراحی گرفت. همان طور که می دانید، علل متعددی در ریزش و کم پشت شدن آن نقش دارد. عواملی مانند وراثت، تنش های روحی، تغذیه ی نامناسب از عواملی هستند که در ریزش مو، دخیل هستند.

نظر نهایی در مورد صلاحیت افراد برای انجام این جراحی توسط جراح متخصص صورت می گیرد. در صورتی که مصرف داروهای خاص سبب ریزش مو شوند، فرد نمی تواند عمل کاشت موی سر را انجام دهد. فردی که قرار است جراحی برای کاشت موی سر انجام دهد، باید از یک الگوی طاسی مشخص برخوردار باشد.

کاشت مو

1-1. تعاریف و اصطلاحات

1-1-1. کاشت مو چیست؟

عمل کاشت مو در کلینیک پوست و مو از سوی تیم پزشکی با سرپرستی یک پزشک متخصص انجام می شود. ابتدا ناحیه مورد نظر و داروی بی حسی به پوست سر تزریق می شود. در ادامه با توجه به وضعیت طاسی و بانک مو، نوع کاشت مشخص و از سوی تیم پزشکی انجام می شود.

2-1-1. فولیکول مو

اصطلاح فولیکول از کلمه فولیس، که یک لغت لاتین است، گرفته شده و به معنای کیسه است. فولیکول مو مانند کیسه های لوله ای شکل هستند که موها در آن ریشه می دواند و سپس به مرور بلندتر می شود و سرانجام از پوست سر بیرون می زند.

شکل 1- فولیکول مو

3-1-1. گرافت مو چیست؟

شکل 2- گرافت مو

اگر با ذره بین با دقت به موهای جلو یا پشت سر نگاه کنید، متوجه می شوید که تعدادی از موها به صورت تک شاخه، تعدادی به صورت دو شاخه، تعدادی به صورت سه شاخه و بعضا تعدادی نیز به صورت چهارشاخه از پوست خارج شده اند. به هریک از دسته های یک تا چهارتایی گرافت مو گفته می شود؛ یعنی هر گرافت عبارت است از یک یا چند پیاز مو که ساقه آنها از یک نقطه از پوست خارج شده اند.

4-1-1. بانک مو چیست؟

بانک مو دقیقا به ناحیه پشت سر و فاصله ی بین دو گوش، که نقطه ای متراکم از فولیکول های مو است، اطلاق می شود.این تراکم به معنای تعداد موها در واحد سطح است.

در عملیات کاشت مو، با توجه به نوع روش پیوند مو، موهای خود شخص از پشت سر برداشته می شود که به اصطلاح به این بخش بانک مو گفته می شود. پس از برداشت بانک مو، با استفاده از میکروسکوپ و لوپ های مخصوص، فولیکول های برداشته شده به صورت تک تک جدا می شوندو با همان ظرافتی که جدا شده اند در ناحیه گیرنده با ایجاد برش هایی در حد یک میلی متر پیوند زده می شود.

با توجه به این قضیه که موی پیوندی از بدن خود بیمار تامین شده است، در واقع بانک مو از آن خود بیمار است؛ پس به نگه داری و مراقبت های درمانی احتیاج ندارد. همچنین این هماهنگی موجب می شود بدن واکنش منفی به عضو پیوندی نشان ندهد.

شکل 3- بانک مو

کاشت مو کلینیک همسا

2-1. روش های کاشت مو

1-2-1. روش FUT(Folicular Unit Transplantation)

در این روش، ابتدا باید موهای محل اهدا (پشت سر) کوتاه شود. سپس بعد از بی حسی موضعی آن ناحیه، از طریق جراحی نوار باریکی از موها را برمی دارند و محل برداشت مو را به گونه ای که توسط موهای اطراف پوشانده شود بخیه می کنند. پس از برداشت فولیکول ها و جداسازی آن ها از ناخالصی، با ایجادشیارهای ریز توسط نیدل ظریف و مخصوص جراحی، به صورت تک به تک به کاشت فولیکول های پیوندی از خط رویش طراحی شده اقدام می شود.

شکل 4- کاشت مو به روش FUT

2-2-1. روش غیر جراحی FIT

در این روش با ایجاد بی حسی موضعی و به صورت سرپایی با دستگاه مخصوصی به نام پانچ،فولیکول های مو به صورت دوتایی، سه تایی یا تکی برداشته می شود و پس از برداشت فولیکول ها، با جداسازی ناخالصی هایی چون چربی و پوسته، پس از ایجاد شیارهای ظریف با استفاده از نیدل های مخصوص به صورت تک به تک و با دقت در نواحی طاسی روی سر کاشته می شود.

شکل 5- کاشت مو به روش Fit

کاشت مو کلینیک همسا

توجه:  با روش FUT می‌توان تراکم بالاتری نسبت به روش FIT در یک جلسه کاشت مو حاصل کرد. پس از کاشت موها به هر روش، فولیکول‌ها طی سه هفته رشد محسوسی خواهند داشت که پس از آن وارد فاز استراحت یا ریزش میشود ودر نهایت، نتیجه‌ی نهایی کاشت مو طی 12 تا 15 ماه آینده نمایان خواهد شد.

3-2-1. روش ترکیبی (FIT + FUT)

روش ترکیبی معمولاً برای کسانی که وسعت طاسی زیادی دارند استفاده می‌شود. در این روش، ابتدا عمل «FUT» و سپس «FIT» به‌صورت همزمان و در یک روز انجام می‌شود. در این روش با تلفیق دو روش تعداد تار موی بالایی به‌دست می‌آید که می‌تواند قسمت‌های زیادی از طاسی سر را بپوشاند. در این روش با توجه به نیاز فرد، در حدود 3000 تا 4000 گرافت مو (حدود 8000 تا 10000 تار مو) را می‌توان پیوند زد.

4-2-1. کاشت مو به روش SUT

کاشت مو به روش SUT در واقع همان روش کاشت مو FIT است، با این تفاوت که برداشت فولیکول‌های مو به‌صورت گروهی و دانه‌ای از پشت سر شخص با دستگاه‌های اتوماتیک و غیر دقیق انجام می‌شود. در بعضی از مواقع، این دستگاه موجب آسیب رساندن به گرافت‌های موی برداشته شده می‌شوند، در این روش ممکن است تعداد خیلی زیادی از فولیکول‌های مو از بین بروند.

شکل 6- کاشت مو به روش SUT

کاشت مو کلینیک همسا

5-2-1. روش BHT
BHT

یکی از روش‌های کاشت مو است که در چند سال اخیر طرفداران زیادی یافته است. در این روش، عمل کاشت با توجه به بانک موی شخص بیمار انجام می‌شود. به زبان ساده‌تر، می‌توان گفت در این روش پیاز مو از سر یا سایر بخش‌های بدن برداشته و عمل کاشت مو انجام می‌شود. اطراف قفسه سینه، کمر، ران‌ها، کتف، ساق پا و سایر نقاط پر موی بدن بهترین کاندیداها برای برداشت مو از سطح بدن به شمار می‌روند. اگرچه متخصصان کاشت موی سر به بیماران توصیه می‌کنند تا زمانی که مقدور است از موهای پس سر به منظور عمل کاشت استفاده شود، در صورتی که بیمار بانک موی ضعیفی داشته باشد، پزشکان از موی سایر نقاط بدن برای عمل کاشت استفاده خواهند کرد. نوع پوست، عمق قرارگیری فولیکول مو در قسمت زیرین پوست، ضخامت مو و جهت فولیکول‌ها از بارزترین تفاوت‌های موهای سر با سایر نقاط بدن به حساب می‌آیند. از محاسن بزرگ این روش طبیعی بودن مو و امکان رشد آن است. اما ناسازگاری موی سر و بدن، تفاوت در رگ و جنس موی سر و بدن و محدودیت رشد از معایب این روش می‌باشد.
بیشتر بخوانید : کاشت مو 

شکل 7- کاشت مو به روش BHT

آخرین مقالات


همه مقالات

در همسا همیشه برنده ای !
شانس خود را امتحان کنید.
لطفا برای دریافت جایزه شماره تماس خود را صحیح وارد کنید و اسکرین شات جایزه را همراه داشته باشید. برای هماهنگی و دریافت جایزه ، همکاران ما با شما تماس می گیرند. 
شانست رو امتحان کن
هرگز
بعدا یادآوری کنید
نه ممنون